Po delší době se píšu novinky ze Slamáčku. A jsou to novinky zásadní. Po mnoha peripetiích a protivenstvích jsme opustili metodu stavění Slamáčku z nosné slámy a vyvíjíme unikátní „Dobřejovickou metodu“ stavby.
Naše původní představa byla, že postavíme za pár dní dům ze slámy (to se podařilo), pak ho budeme zatěžovat a necháme ho pár měsíců sedat (to jsme udělali) a nakonec se sedání navždy zastaví a budeme mít všude stejnoměrně sedlej dům (to se nepotvrdilo).
Co se stalo: hlavní problém byl, že v důsledku nerovnoměrného zatížení stěn a umístěnní oken do nejproblematičtější části se nám nepodařilo vyrovnat podlahu patra. Také nám ještě několik (desítek) tun v baráku chybí a sláma si stále trochu sedala.
Po mnohém rozvažování a vymýšlení opouštíme techniku nosné slámy a realizujeme tzv. Dobřejovickou metodu, kdy je nejdřív postaven dům jen ze slámy, nechá se svou vahou slisovat a poté se do něj vloží zpevňující dřevěná konstrukce (doposavad se to dělalo obráceně – nejdřív konstrukce, pak sláma 😉 ). Jsem rád, že po době nejistoty nastává činorodá práce. Z toho, jak se to zatím podle nového plánu vyvíjí mám radost.
Zkušenostmi obdařeni můžeme dalším generacím sdělit, že dle našeho názoru se nosná sláma na domy, které mají více než jedno patro nehodí. Dobřejovická metoda ale ano! Pokud by někdo uvažoval o stavbě ze slámy a chtěl zjistit zkušenosti, zavolejte, napiště. Za zeptání nic nedáte….
Tak co se dělo? A jak jsme si s tím poradili?
A Zítra na to přijdou OSB desky….
Jeden komentář k: “Dobřejovická metoda stavění ze slámy”
Jeden komentář k: “Dobřejovická metoda stavění ze slámy”
Komentáře nejsou povoleny.