Na stavbě zase nastala fáze, kdy mraky práce nejsou skoro vidět. 3 týdny jsem seřezával, docpával, balil, srovnával a stěrkoval slámu a dřevovláknité desky abychom se mohli vrhnout na venkovní vápenné omítky. To vše při maximální teplotě 35 stupňů….
Srovnávání a docpávání slámy.
Kluci tesaři ještě udělali podstřešní sokly a jako poslední prostor je zafoukali izolací.
Co není v hlavě, musí být v rukách – na uchycení terasy jsem v té stovce poznámek nějak zapoměl, tak jsem se následně musel prohrabávat už hotovými vrstvami dřevovlákna.
rostup komína hydroizolací na střeše.
To samé po zakrytí geotextilií, substrátem, kačírkem a rostilami. Vyšlo to krásně doprostřed té trojúhelníkové plochy a to jsem to ani neplánoval.
Ostění všech 6 oken ve slaměnných stěnách bylo nutné zaizolovat dřevovláknem (lepeno PU lepidlem Icema a přivrutováno vruty s „izolačními talířky“. Kupovali jsme jich nakonec 3200 hlavně na přichycení pletiva na sloupy a špalíky ve slaměnných stěnách. Hanička jim kdyř jsme je navlékali na šrouby začala říkat „neštovice“ 🙂
Výsledek rovnání slámy a napínání pletiva – krásný roh…
… a krásná stěna. Jinak veškeré dřevěnné části (kolíky na uchycení pletiva, hromosvodu, okapů apod..) musí být překryty vrstvou slámy. Jinak by se prý při navlhnutí omítky mohly dělat na fasádě hnědé fleky z vyplaveného ligninu.
Úprava přesahů slaměnných stěn u jižní stěny (říkáme tomu uši) byla docela krejčovská práce….
… hlavně na místě. kde chybělo víc než 10 cm slámy a bylo jí potřeba dodat., přichytit a domodelovat.
Všechny části kryté dřevovláknem byly překryty stěrkovou hmotou ( Weber therm Clima). Dřevovlákno je podle projektu Steico Therm, po zkušenostech bych šel příště radši do steico Protect – na některých místech, kde byla stěrková hmota řidší a bylo jí míň se udělaly výše zmíněné lignoinové fleky. Steico Protect je prý ohledně tohoto lepší. Nechal jsem to uschnout, znovu natahnul a už je to OK…
Stejný postup byl i u oken…
Klempíři neměli čas, tak jsem se vrhnul i do klempířiny.
K lešení přibyly různé lávky na nájezd kolečka. Protože nakloněná rovina je jeden z nejlepších lidských vynálezů!
Držák na okap, hromosvod a výfuk vzduchu – vše připraveno!
Na západním „uchu“ bylo potřeba vymyslet, jak bude vyřešen přechod omítky a hydroizolace budoucí zelené střechy na terase – výsledkem je tahle lišta.
Sousedka (tchýně 🙂 nechala předělat příjezdovou cestu ke garážím. Tak jsme si vzali tyhle zatravňovací tvárnice co využijeme před garáží směrem do ulice dle hesla Reduce, Reuse, Recycle. To redukování se nám nějak vymklo z ruky, tak aspoň znova využíváme….
Mezi lešením a slaměnnou stěnou jsou připfraveny desky, na které bude padat malta při omítání. Aby se to dalo ještě znovu nahodit…
K oknům přibyly parapety….
a za vydatné pomoci rodiny Nehasilových byly dokončeny přípravné práce a konečně se dostalo i na úklist
Pár pohledů na slamáček, připravený na navlékání bílé vápenné košilky…
Na tomto snímku si povšimněte, že již máme i balkonové dveře v patře, které ….. No prostě napoprvé nebyly kompatibilní s otvorem a budoucí podlahou, že…
A ještě netradiční pohled ze sousedova zápraží….
Jeden komentář k: “(Nekonečná) příprava na venkovní omítky”