Aktuální stav Slamáčku – Duben 2017

Zkušenosti z bydlení

Ve Slamáčku jsme se zabydleli velmi rychle. Stěhovali jsme se těsně před Vánoci a bylo to náročnější. Ještě v noci před Štědrým dnem jsem dodělával stůl… V domečku jsme maximálně spokojeni. Po pár týdnech už jsme ani netušili, že jsmy kdy bydleli jinde 😉 Jsme maximálně spokojeni s dispozicí bydlení. Užíváme si výhledu z přízemí na zahradu. Dokonce jsme si zvykli na to, že z ulice je směrem do domu poměrně hodně vidět: ještě že jsme ve slepý ulici. Přítomnost dřeva a hlíny je moc fajn.

Dům prošel zatěžkávací zkouškou po 14 dní, kdy byly mrazy až okolo -20 stupňů. A prošel dobře. Jediné čeho jsem si všiml bylo, že v největších mrazech docházelo ke kondenzaci vody v rohu okna v koupelně – pomohlo zaregulování vzduchotechniky a zvětšení odtahu vzduchu. I v dobách největších mrazů stačilo v domě večer po příchodu z práce jednou denně zatopit (1,5-2 přepravky dřeva denně). Při teplotách okolo nuly jsme topili jednou za dva dny. Zajímavé bylo, když se začátkem března udělalo několik dní slunečno: sluníčko (které je v tu dobu ještě tak nízko, že ho nezastíní přesahy střechy a terasy) pražilo celé dny prosklenou jižní stěnou a vytopilo k večeru dům na teplotu okolo 27 stupňů. Takže zatímco sousedi topili, my večer masivně pouštěli teplo ven. Teď koncem dubna už je slunce výš, dovnitř nedosvítí a dům se nepřehřívá.

Spotřeby energie a vody za 4 měsíce bydlení (od 28.12.2016 do 1.5.2017):
  • Spotřeba vody celkem: 26,17 m3
    • z toho studená voda z vodovodu:    16,71m3
      • z toho na dopouštění jímky na dešťovou vodu z vodovodu:    0m3
      • z toho na teplou vodu:  11,31m3
    • z toho dešťová voda:  9,46 m3 (tj. 36% z celkové spotřeby vody)
  • Elektřina vyrobená FV elektrárnou: 1611,5 kWh (za rok od instalace 5500 kWh)
    • z toho spotřebována v rámci Slamáčku: 1144,5 kWh (na elektrické spotřebiče a dohřívání vody na teplou vou s topení)
    • z toho přebytby elektřinydodané dosítě 467 kWh
  • Elektřina spotřebovaná ze sítě:    935 kWh

Stav po zimě

Po zimě jsem  provedlo kontrolu omítek a zatření pár drobných trhlinek. Čeká mě ještě obnova nátěru na modřínovývh konstrukcích. Velkým posunem vpřed bylo uklizení pozemku, dokončení terénních úprav, zasetí trávy a hlavně dodělání terasy. Ta je až na finální obroušení a nátěr olejem hotova..

Problémy

Jedna z věcí, kterou jsme od nastěhování docela dlouho řešily je nastavení vzduchotechniky tak, aby bylo všude dost čerstvého vzduchu, byl dostatečný odvod vzduchu a zároveň co nejmenší hlučnost. Předesílám, že regulaci jsem si dělal nakonec sám a to spíš pocitově, než na základě měření. Hlavní problém je, že naše vzduchotechnická jednotka ATREA Duplex 390 ECV4 je dost hlučná. Přece jen je to již 2 roky stará řada (kamarád co má ECV5 říká, že to je OK). Každopádně při vyšších otáčkách působí hluk ventilátorů rušivě a to i přes tlumiče hluku v potrubí (900+600mm dlouhé). Problém byl hlavně v noci na přívodu čerstvého vzduch do ložnic – pokud v domě všechno stichne, tak je každý decibel navíc slyšet. Nakonec pomohlo dlouhodobé regulování výkonu jednotky v závislosti na čidle CO2 v ložnici, instalace vsuvných tlumičů hluku a samodomo protihluková izolace rozdělovací skříně. V současnosti jsme se stavem (míra hlučnosti, čerstvý vzduch) spokojeni. Pokud bych stavěl znova, vybral bych jinou jednotku a míra hluku z ventilátorů by byla hlavním parametrem.

Se vzduchotechnikou se taky pojí jeden kuriózní problém: při obhlídce baráku po velkých mrazech jsem zjistil velký mokrý flek okolo výfuku použitého vzduchu z domu a odloupávající se omítku. Po zjišťování co a jak jsem došel  závěru, že při velkých mrazech voda, kondenzující v napojení dvou částí trubky, zmrzla a led postupně porušil těsnící hliníkovou pásku. následně pak vlhký vzduch vnikal do omítky a tam kondenzoval. Po odhalení, zamazání spáry mezi trubky silikonem a postupném vysušení je vše OK.

Dalším problémem byla prasklá voda. Zničehonic nám v přízemí začaly vlhnout spodky příček. Asi po dvanácti hodinách rozkopávání spodku sádrokartinů a vytahování nacucané izolace se mi podařilo najít zdroj: vlasovou trhlinku v závitu v plastovém zástřiku u napojení na WC. Vada materiálu. Hodně jsem se bál, že vzhledem k tomu, že voda natekla do konstrukce podlahy mezi OSB a kročejovou izolaci, že to začne plesnivět a budeme muset vykopat cca 20m2 podlahy včetně dlažby a anhydritu. Nakonec jsme díky tomu že jsme vodu pečlivě vysušili a vlhkost vytáhli pomocí masivního nasypání silikagelu kam to šlo dopadli v podstatě dobře. Teď mne čeká už jen oprava povrchu příček.

V únoru napadlo 20 cm sněhu a pak do toho dlouho pršelo. Na střechách byla tedy slušná zátěž. Při té příležitosti se ukázalo, že přesahy na střeše garáže jsou nedostatečně dimenzovány, neunesou tíhu střechy a sněhu a prohýbyjí se asi o 4 cm dolu. Nápravu teď řeším se statikem a projektantem: vypadá to, že se bude konstrukce přesahů vystužovat železem….

Přednášky a konferece

V únoru proběhla moc vydařená přednáška „Slaměný dům svépomocí“ v Domě ochránců přírody v Praze 4. V současnosti dojednáváme přednášku na podzimní konferenci „Příběhy domů“ – jestli nějaká stavba má příběh, tak ta naše tedy určitě… A samozřejmě i letos nás čekají tradiční listopadové Dny pasivních domů.

Soutěž Energy Globe Awards

V dubnu byla uzávěrka projektů do soutěže Energy Globe Awards, kam jsme Slamáček přihlásili do kategorie stavba. Pokud bude vybrán do dalšího kola, bude následovat hlasování veřejnosti. Tak držme palce! Při příležitosti posílámí žádosti jsme udělali následující fotky domu a zahrady: