Tento týden byl ve znamení dělání zelené (tedy zatím hnědé a šedivé střechy) Slamáčku. Spěchali jsme na to, aby to bylo před zimou – kvůli tomu, aby byla přes zimu zatížena střecha a sláma si přes zimu sedala. Rostliny přijdou na řadu na jaře.
Udělat zelenou střechu na 170 m2 ve výšce cca 7-8 metrů není práce pro jednoho. Pomáhal mi Petr Šimeček (Zelené stavění) a jeho pomocníci Sergej a Štěpán.
Původně jsem si myslel, že budeme zeminu pytlovat do Bigbagů a nahoru je dá jeřáb. Ale tohle bylo lepší: 2 fůry materiálu (cca 8 tun kačírku, cca 8 tun substrátu, stavební výtah, 4 lidi)
Nejdřív pokrýt celou střechu geotextilií (ochrana hydroizolace, zároveň i drenáž).
Okapní okraje udělány přehnutím geotextilie přes řadu kamenů, zbytek textilie ohnut zpět a zasypán kačírkem.
Zde okapní hrana hotová na celé střeše. Dlouho jsme řešili, jaký vzít substrát – nakonec jsme v blízké kompostárně vzali směs keramzit-písekkompost-zemina. Výhoda je, že to už bylo namíchané a nebylo to ani tak drahé
Plochy se zeminou jsou děleny pruhy kačírku. Ty odvádí přebytečnou vodu aby zemina nebyla přemokřená, taky se po nich bude chodit.
Na jižní polovině bude 2 x 10 fotovoltaických panelů. Ty budou instalovány na 2×8 betonových obrubnících 100x25x10 cm. Na ně se příští rok dá konstrukce a panely.
Takhle to vypadalo druhý den ráno.
Pohled seshora.
Pod panely bude kačírek (v zastínění by toho stejně moc nerostlo). Před nimi jsme udělali 4 záhonky tvaru domečku – za každého členy naší rodiny jeden.
A pohled na finální dílo z jedné strany…
… a z druhé strany.
Vzhledem k tomu, že střecha má sklon jen 10 stupňů tak na ní moc není vidět. Budou se jí moci kochat jen někteří ze sousedů. Zde pohled z budoucí střechy dílny. Ta bude taky zelená a naopak bude krásně vidět z naší ložnice, dětských pokojů a chodby v prvním patře. Bude se dělat na jaře a budeme na její dělání shánět dobrovolníky.